У загін «Дика качка» навіть полковники просилися солдатами
У Будинку офіцерів вшанували кіборгів та бійців зведеного загону Повітряних сил «Дика качка». Майже два роки підрозділ військових авіаторів захищав підступи до Донецького аеропорту на позиції «Зеніт».Приблизно двісті військових та волонтерів отримали нагрудні знаки «За оборону Донецького аеропорту» та «За сприяння Повітряним силам України».
Їх запровадили всеукраїнська організація учасників бойових дій в АТО «Побратими України» та командування Повітряних сил. Про те, як створювався загін, розповів журналісту "20 хвилин"його перший керівник полковник Богдан Бондар.
Обстріл тривав 10 годин
-Загін формувався з добровольців, - наголошує полковник. - На 61 місце претендували понад двісті бажаючих. З кожним з них я спілкувався особисто. Серед претендентів на першу ротацію були два полковники, два підполковники, майори, капітани, лейтенанти, тобто більшість становили офіцери. Своїм заступником взяв полковника Миколу Левицького. На службі він був моїм начальником, в загоні вийшло все навпаки.
Загін мав замінити особовий склад частини, яка утримувала позицію «Зеніт» на підступах до аеропорту. Якби бойовики взяли її, «замкнули» б аеропорт. Наприкінці вересня 2014, коли загін прибув на місце, старий термінал аеропорту ще не був зруйнований.
Добираючись до місця дислокації, загін потрапив під обстріл з установок «Град». Втратили частину техніки і все майно. Волонтери терміново підвезли гуманітарну допомогу. На куртках нашивки нагадували кольори польського прапора. Бойовики одразу поширили інформацію, що на «Зеніт» заступив польський спецназ. «Ми ж то не найманці, яких називають «дикі гуси», - сказав контрактник Михайло Галустян. – Нехай буде «Дика качка».Давайте так назвемо загін.
Шеврон - подарунок командира загону полковника Бондара. Він стверджує, стверджує, що за першу ротацію їх не обстрілювали тільки один-єдиний день – 2 листопада 2014-го. Цього числа у так званих ДНР-ЛНР тривали незаконні вибори.
-В інші дні «поливали» по-різному, - каже полковник. – Найкоротший період прильоту «гостинців» тривав дві години, найдовший – десять годин. Я добре запам’ятав той день, коли по нас били десять годин. Сталося це 24 жовтня. Тоді моєму синові виповнилося 17 років. З самого ранку я ще встиг привітати його по телефону, а невдовзі почалося пекло. Гатити припинили тільки через десять годин майже безперервних обстрілів.
Волонтери - дипломат Петро Головешко та Ірина Карпенко
212 вінничан не повернулися з АТО
Понад рік загін утримував позицію. Ротація відбувалася через два-три місяці. І щоразу на службу заступали на добровільній основі. Приблизно 700 вояків пройшли службу у зведеному загоні за час його існування.
22 січня 2015-го загін провів один з найважчих боїв. У той день колона російсько-терористичних військ відхилилася від маршруту і нарвалася на наш загін. Деяка техніка навіть заїхала на територію частини. У тому бою було знищено понад 50 бойовиків, підбито танк, БТРи. «Дика качка» утримала позицію на «Зеніт». Бойовики постійно намагалися здолати їхні сили і вийти до ДАП. Їх не пропустили На жаль, подеколи ціною життя. 11 авіаторів віддали його у боях з ворогом. .
«Дику качку», а також кіборгів скликало на зустріч у Вінниці всеукраїнське об’єднання учасників бойових дій в АТО «Побратими України», яке очолює кіборг Роман Смішний Ініціативу підтримало командування Повітряних сил, а також ОДА та Вінницька міськрада.
У переповненому залі були присутні молоді військові. Уроком мужності стала для них та зустріч. Зі сцени звучали пісні, артисти дарували глядачам запальні танці. Навіть у такі хвилини на деяких обличчях присутніх було видно неприхований смуток. Його причину не складно пояснити – вони згадували тих, хто відлетів за небеса, як птахи у вирій. Тільки птахи ще повернуться…
212 вінничан загинули у боях на Донбасі з російсько-терористичними військами. Таку інформацію оприлюднив у своєму виступі керівник області Валерій Коровій. Вічна пам'ять Героям! Вічна слава! Герої не вмирають!